Tatuaże

Droga do zawodu profesjonalnego tatuatora - część 2

Wracamy do tematu „Jak zostać tatuatorem?”. W tej części artykułu dowiesz się, czy łatwo nauczyć się sztuki tatuowania, czy warto ćwiczyć na syntetycznych skórkach oraz co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do tatuowania na modelu. Sztuka tatuażu to pełne finezji rzemiosło artystyczne, a każdy artysta potrzebuje weny i natchnienia, dlatego podpowiemy również, gdzie szukać inspiracji i dobrego mentora, który pomoże nam na starcie.

tatutaż deadpool stworzony przez profesjonalnego tatuatora na kursie tatuażu

Czytaj część pierwszą

Wracamy do tematu „Jak zostać tatuatorem?”. W poprzedniej odsłonie artykułu omówiliśmy istotę zagadnień:

 

Ćwiczenia praktyczne na skórkach…

Jeśli mamy już swoją maszynkę, pora wprowadzić pierwszą kroplę tuszu. Na start idealne są sztuczne skórki, których na rynku mamy całe mnóstwo w pełnej gamie cenowej. Najlepiej wypróbować kilka marek i sprawdzić, na których najlepiej idzie nam nauka tatuowania. Syntetyczny materiał daje szansę bezstresowej nauki posługiwania się maszynką, pozwala nie martwić się o konsekwencje popełnianych błędów i pracować bez presji, kiedy tylko mamy wolną chwilę i natchnienie. Nie ma potrzeby planowania czasowego kolejnych etapów prac i szukania ochotników. Poza tym sztuczne skórki mogą być doskonałym motywatorem. Dlaczego? Otóż nic tak nie stymuluje do dalszego rozwoju, jak przejrzenie własnych prac sprzed kilku miesięcy czy roku. Porównując je, nasz progres i włożony trud będzie widoczny, nomen omen, czarno na białym.

Pamiętajmy jednak, że sztuczna skóra jest stricte narzędziem do ćwiczeń, prób i eksperymentów, ponieważ nawet topowe i najdroższe produkty są nadal tylko płaską imitacją ludzkiego ciała i prawdziwej skóry. Dlatego tatuowanie na modelach to nieodłączny etap nauki tatuażu.

 

… oraz na modelu

Zanim przystąpimy do wykonania pierwszego tatuażu na modelu, potrzebujemy solidnych teoretycznych podstaw. Każdy człowiek ma inną skórę: twardą, suchą, miękką, nawilżoną. Jedna może dobrze absorbować tusz, a inna puchnąć nawet po lekkim wbiciu igły. To właśnie do skóry trzeba dobrać odpowiednie parametry narzędzi: igły i maszynkę o właściwym skoku. Musimy przewidywać, a przede wszystkim obserwować, jak skóra będzie się zachowywać i umieć na wszystkie subtelności odpowiednio zareagować w trakcie prac. Jak postępować w sytuacji kiedy dany fragment nieco spuchnie, a co zrobić, kiedy zaczerwienienie przysłoni nam efekt delikatnego cieniowania? Najlepiej zdobyć doświadczenie pod nadzorem nauczyciela, który dokładnie wytłumaczy, co aktualnie dzieje się ze skórą, na jakim etapie jesteśmy oraz podpowie jak reagować w nietypowych sytuacjach. Takie mentorskie wsparcie jest nieocenione. Dlatego w INQ Tattoo School absolutnie każdy kurs tatuażu przewiduje zarówno tatuowanie na sztucznych skórkach jak i „na żywo”. A dla szkoleń z opcją „+” zaplanowaliśmy dużo więcej dni tatuowania na modelach. Po intensywnym treningu na tak wyjątkowym płótnie jakim jest ludzka skóra, nasi uczniowie tatuują sprawniej, pewniej, szybciej podejmują pracę czy otwierają własne salony.

Gdzie szukać inspiracji?

Tatuowanie to pełne finezji rzemiosło artystyczne, a każdy artysta potrzebuje weny i natchnienia. Niektórzy zawsze mają głowę pełną różnych koncepcji, rysują coś na każdym dostępnym skrawku. Inni potrzebują chwili skupienia lub bodźca. Sporo możemy się nauczyć z klasycznego malarstwa i fotografii. Tak popularny w ostatnich latach styl realistyczny można doskonalić przyglądając się i analizując rozłożenie świateł i cieni na zdjęciach. Można również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mistrzowie pędzla uwypuklali detale i tworzyli wrażenie trójwymiarowości, bo zasady te bezsprzecznie mają zastosowanie także w sztuce tatuażu. 

Gdy brakuje nam pomysłów, inspiracja może kryć się wszędzie. Spróbujmy stworzyć wzór na motywie ulubionych postaci czy miejsc z filmów, seriali, komiksów czy animacji. Przeglądamy w social mediach prace tych popularnych, ale i mniej znanych tatuatorów, którzy prezentują oryginalną i wyjątkową kreskę. Podglądamy innych, ale nie kopiujmy ich, ponieważ żadna kopia nigdy nie będzie więcej warta niż oryginał. Każdy artysta powinien wypracować własny indywidualny styl. Po tym poznaje się prawdziwych mistrzów w każdym fachu i dziedzinie sztuki.

 

Czy łatwo nauczyć się tatuować?

Potrzeba determinacji, wielkich pokładów pokory, cierpliwości i wiary w siebie, by zostać doskonałym tatuatorem. Każdy z nas ma indywidualne predyspozycje i swoją drogę do przejścia. Często bywa tak, że na początku nawet długi czas idzie nam słabo. Uczymy się podnosić po porażkach. Skóra jako płótno, na którym tworzymy, jest bardzo wymagającą materią. Jeśli nie znajdziemy nauczyciela, który dokładnie nauczy nas, jak pracować z różnymi jej rodzajami, możemy przez lata błądzić i zastanawiać się, dlaczego nasze tatuaże nie są perfekcyjne i takie jakbyśmy sobie wymarzyli. Możemy nigdy nie osiągnąć celu, nie trafiając z doborem techniki i sprzętu, co może spowodować, że zrezygnujemy z zawodu sądząc, że jest to dla nas niewykonalne. 

By zacząć pracować na własny rachunek, potrzebna jest ogromna wiedza na temat tatuowania, a zdobywanie jej na własną rękę zajmie lata podejmowania prób i popełniania błędów, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń. Właściwie dobrany kurs tatuowania pozwoli nam się rozwinąć, usystematyzować wiedzę i osiągnąć świetne wyniki.

Nasz nauczyciel sam powinien wykonywać spektakularne tatuaże, ale również mieć predyspozycje pedagogiczne, cierpliwość, spokój, autorytet, doświadczenie w nauczaniu i efekty potwierdzające jego umiejętności w postać prac swoich uczniów. Tylko wtedy mamy gwarancję, że taki kurs tatuażu dla początkujących doprowadzi nas do wymarzonego fachu.

Początek własnej drogi. Praca tatuażysty.

Tatuażysta to trudny i wymagający zawód, ale z własnego doświadczenia wiemy, jak ogromną przynosi satysfakcję. Po zakończeniu wybranego szkolenia potrzeba sporo treningu do osiągnięcia pewności w wykonywaniu tatuaży i ich powtarzalności na satysfakcjonującym nas poziomie. Polecamy wtedy przez pewien czas tatuować znajomych. Trenujmy już wtedy bez obecności nauczyciela, który pilnuje i doradza. Jest to okres, kiedy każda podejmowana decyzja podczas pracy nad tatuażem należy do nas. W momencie, kiedy dobre decyzje zdecydowanie przeważają nad tymi nietrafionymi, możemy starać się zacząć monetyzować nasze umiejętności. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy się rozwijać musimy nieustannie doskonalić swoją wiedzę i rzemiosło, próbować różnych technik. Najlepsi tatuatorzy ciągle eksperymentują, ponieważ czują, że można tworzyć dzieła na skórze lepiej, bardziej realistycznie i z większą głębią. Należy podnosić swoje kwalifikacje, tak jak robią to lekarze czy prawnicy, ponieważ branża, sprzęt i narzędzia z roku na rok zmienia się i dają nam coraz szersze spektrum możliwości. Powinniśmy umieć je wykorzystać, żeby sięgać po więcej i przekraczać własne bariery.

Jak zostać profesjonalnym tatuatorem? Napisz do nas