VAT w branży tatuatorskiej
Każdy, kto prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, do swoich cen musi doliczyć odpowiedni procent podatku VAT. Podstawowa stawka podatku VAT na usługi w Polsce wynosi 23% i tyle właśnie w teorii tatuatorzy muszą doliczyć do ceny netto za wykonany tatuaż. Ale w praktyce większość artystów już teraz korzysta z obniżonej stawki w wysokości 8%, która dla branży beauty zacznie obowiązywać od 1 kwietnia.
Tatuażyści mają możliwość zastosowania niższej stawki już od dłuższego czasu. Pozwala na to interpretacja zawarta w piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2019 roku. Jeśli rysunek został indywidualnie zaprojektowany, a następnie wykonany na skórze i tym samym przeniesione zostały prawa autorskie na klienta, taka usługa jest traktowana jak wykonanie artystycznego dzieła. Tatuaż stanowi wtedy utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i stąd artyści tatuatorzy mogą korzystać z obniżonej stawki VAT, a nie jak inni usługodawcy doliczać pełne 23% za usługi.
VAT w branży beauty. Ważne zmiany dla artystów PMU
Branża beauty to, potocznie mówiąc, wszystkie usługi, które poprawiają nasz wygląd. Według raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było blisko 60 tysięcy salonów kosmetycznych i fryzjerskich.
Od dłuższego czasu przedstawiciele branży beautu postulowali o obniżenie stawki VAT do 8% dla wszystkich, bo jak dotąd niższa stawka obejmowała jedynie usługi fryzjerskie. Wprowadzana zmiana obejmie teraz wszystkich przedsiębiorców, którzy zajmują się między innymi manicure, pedicure, kosmetologią, depilacją, medycyną estetyczną oraz makijażem i korekcją brwi. Dotyczy to więc również osób wykonujących makijaż permanentny brwi, ust oraz kreski powiekach. Nowa stawka podatku VAT zacznie obowiązywać już od 1 kwietnia.
Jak nowa stawka 8% VAT wpłynie na branżę beauty?
Zmiana podatku VAT z 23% na 8% w branży beauty to doskonała wiadomość i na pewno może wpłynąć pozytywnie na usługodawców, którzy już prowadzą swoją działalność, ale też powinna zachęcić osoby, które do tej pory wahały się z decyzją o podjęciu własnego biznesu. Jeśli ktoś do tej pory obawiał się ryzyka, teraz nadszedł idealny moment, by zacząć się rozwijać i postawić na swój talent. Dlaczego?
- Najważniejszym czynnikiem jest to, że niższa stawka VAT oznacza zwiększenia zysków. Mniej podatku odprowadzanego do budżetu państwa oznacza, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeni usługodawcy. Zwiększa to rentowność i dostępność środków na bieżącą działalność. Łatwiej będzie utrzymać płynność finansową, wynająć lokal na potrzeby własnego salonu i pokryć wszystkie potrzebne bieżące opłaty związane z prowadzeniem biznesu np. rachunki za czynsz, za prąd czy ogrzewanie, a także kupić potrzebne kosmetyki, przybory czy tusze do tatuowania.
- Niższa stawka VAT pozwoli na inwestycje. Dzięki temu łatwiej będzie rozwinąć biznes i zaoferować usługi na najwyższym poziomie, a przy tym utrzymać konkurencyjne ceny. Będzie więcej środków, by opłacić koszty promocji czy utrzymania swojej strony internetowej.
- Wzrost ceny usług w branży beauty zostanie wyhamowany, więc ceny nie będą drastycznie rosnąć przy dzisiejszym poziomie inflacji, co w ujęciu długofalowym przełoży się na większą liczbę klientów, bo zachęci to usługobiorców do częstszych wizyt, między innymi u manikiurzystek i osób, które oferują usługi tatuażu permanentnego. Wykonanie np. makijażu PMU stanie się bardziej dostępne finansowo dla klientów, którzy do tej pory wahali się z decyzją, ale przeszkodą były dla nich tylko koszty. Atrakcyjne stawki za usługę na pewno zachęcą i przyciągną ludzi do przyjścia do salonu.
- Zwiększony popyt na usługi branży kosmetycznej w oczywisty sposób wpłynie na większy zysk i na pewno doda wiatru w skrzydła, bo jeśli kocha się swój zawód, a klienci często przychodzą i wracają do nas zadowoleni z efektów, łatwiej jest utrzymać działalność. Zapełniony terminarz sprawia, że mamy optymalne warunki do prowadzenia własnego biznesu, a każdy zadowolony klient na pewno poleci nas kolejnym osobom, które szukają zaufanego, profesjonalnego miejsca, gdzie mogą poprawić swój wygląd.
Założenie działalności - jeśli nie teraz, to kiedy?
Obniżenie stawki podatku VAT z 23% do 8% znacząco pobudzi od 1 kwietnia sektor usług w branży beauty. Więc jeśli myśleliście już wcześniej o założeniu własnej działalności, teraz przyszedł idealny moment, by zacząć w końcu działać na własna rękę, wypłynąć na szerokie wody i pokazać swój talent szerokiej grupie klientów. By nabyć pewność siebie i doświadczenie oraz poznać tajniki makijażu permanentnego, których nie oferują inne studia, możecie skorzystać z oferty kursów PMU na naszej stronie w zakładce Kursy PMU. Obserwując rozwój naszych kursantów z doświadczenia wiemy, że inwestycja w swoją karierę w branży beauty oraz tatuatorskiej i rozwijanie talentu jest najlepszą inwestycją na przyszłość. Wierzymy w was i gwarantujemy, że nauka tatuowania i kurs robienia makijażu permanentnego zaprocentuje i przełoży się pozytywnie na ilość klientów.