Tatuaże

Jak zostać profesjonalnym tatuatorem?

Najważniejszym kryterium, by stać się zawodowym artystą tatuażu, jest tak naprawdę pasja. Jeśli czujesz, że tatuowanie, jest tym, co chciałbyś lub chciałabyś w życiu robić - to już jest solidna podstawa, by zacząć starania w tym kierunku. Tatuator to zawód z olbrzymią historią i choć sztuka zdobienia ciała przez wieki miała wzloty i upadki, obecnie przeżywa prawdziwy renesans, a mistrzowie fachu mają wypełnione na kilka, kilkanaście miesięcy do przodu listy oczekujących.

mężczyzna przygotowuje urządzenie do tatuażu na kurs tatuażu

Kto może zostać tatuatorem? Predyspozycje.

W tym zawodzie na pewno sprawdzą się osoby, które są dokładne, precyzyjne i cierpliwe. Czasami sesje tatuowania zajmują wiele godzin w skupieniu i pracy nad najmniejszym detalem. Warto być również otwartym na ludzi i elastycznym, by indywidualnie podchodzić do każdego zlecenia. To ważne, by rozumieć potrzeby swoich klientów. Osoby pragnące mieć tatuaż często przychodzą już z pomysłem na wzór i czują, jaki przekaz ma on nieść ze sobą. Dobry tatuator musi potrafić to wydobyć i zrozumieć. Empatia i komunikacja w tym przypadku to podstawa.

 

kredki w piórniku na stole. Wykorzystywane są podczas kursu na tatuatora

Czy trzeba umieć rysować, żeby zostać tatuażystą?

Zdolności manualne mogą oczywiście być dodatkowym atutem, by zostać artystą tatuażu, ale prawdą jest, że systematyczna praca nad rzemiosłem, ćwiczenia i determinacja pozwolą nam coraz lepiej operować narzędziami. Jeśli chcemy tatuować w stylu realistycznym czy mikrorealistycznym musimy umieć rysować, ponieważ ciężko będzie wytatuować wzór, którego nie umiemy chociażby naszkicować. Często klient przychodzi też do nas z obrazem referencyjnym: zdjęciem dziecka, zwierzęcia czy swojego idola. Wtedy zdecydowanie zdolności rysowania będą plusem, by idealnie odwzorować wizerunek.

Z drugiej strony istnieją również style jak fine line, w których umiejętności te są drugoplanowe i nie musimy mieć obeznania w posługiwaniu się światłocieniem. Najważniejsza bowiem jest wtedy pewna ręka i prowadzenie prostych linii. Nasz nauczyciel powie nam, jakich technik wykonywania tatuażu użyć, abyśmy w łatwy dla nas sposób mogli wytatuować takie linie na skórze. A skoro mowa o nauce tatuowania…

 

dwóch mężczyzn wykonują kurs tatuażu na sztucznej skórze

Nauka tatuowania. Jak zacząć?

Podobnie jak w przypadku innych profesji artystycznych nie ma żadnych prawnych wymagań, by pracować w tym zawodzie, ale zwłaszcza na początku drogi warto zainwestować w siebie i wybrać odpowiedni kurs robienia tatuaży. Profesjonalna szkoła tatuażu zapewni wiedzę na wysokim poziomie i solidne podstawy rzemiosła. Trzeba nauczyć się pracy z maszynką, wyboru igieł, technik wprowadzania tuszu, podstaw higieny, anatomii ciała i wielu innych tajników. Zrozumieć tak wyjątkowe płótno, jakim jest skóra. Jaki kurs tatuowania dla początkujących wybrać? Jest kilka opcji.

  • Nauka online. To sposób dla osób zaawansowanych, bo tylko tatuażysta z wieloletnim doświadczeniem może prawidłowo ocenić konsekwencje czynności, które wykonuje szkoleniowiec po drugiej stronie ekranu. Piękne i najbardziej zaawansowane pod kątem technicznym tatuaże osiągają ludzie, którzy wypróbowali różne drogi i stosują rozwiązania dobre dla nich. Osoba początkująca nie potrafi ich odróżnić, więć nauka online nie jest trafnym wyborem dla ucznia, który dopiero wchodzi w świat tatuowania.

 

  • Kursy tatuatorskie grupowe. Są szansą nauki w grupie ludzi o podobnych zainteresowaniach i sprzyjają nawiązaniu nowych znajomości. Podczas kursu możemy wymieniać się także swoimi doświadczeniami. Tylko czy o to nam chodzi? Nauczyciel, mając podczas zajęć kilku uczniów najczęściej nie jest w stanie poświęcić wystarczającej ilości czasu każdemu. 

 

  • Indywidualny kurs tatuowania. Tatuowanie to wysokiej klasy rzemiosło artystyczne i tak jak każdego rzemiosło wymaga kontaktu z mistrzem. Działając ręka w rękę tylko z jednym uczniem, nauczyciel ma szansę dokładnie poznać jego potrzeby, predyspozycje i najpełniej przekazać potrzebną wiedzę. Pokazuje, jak prawidłowo wykonać tatuaż, jakich technik użyć w połączeniu z odpowiednimi narzędziami, a przede wszystkim ma możliwość obserwowania każdego ruchu ucznia i szybkiego korygowania błędów, tak by kursant nie nabierał złych nawyków. Często tylko pozornie wydaje się, że potrafimy naśladować, to co robi nauczyciel, a tak naprawdę mistrzostwo wykonania zależy od wielu niewidocznych gołym okiem czynników. Doskonały nauczyciel jest w stanie najskuteczniej dostarczyć tę wiedzę właśnie podczas indywidualnego trybu nauczania.

     

Ile kosztuje zostanie tatuatorem?

Inwestycja w profesjonalny kurs tatuowania jest tak naprawdę niewymierna. Zyskujemy bowiem najważniejsze: wiedzę, umiejętności praktyczne i doświadczenie, które razem pozwolą nam spełnić marzenie o byciu tatuatorem. W naszej akademii stworzyliśmy kursy tatuatorskie dla początkujących, ale również dla doświadczonych tatuażystów i praktycznie każdy nasz kurs robienia tatuaży posiada również opcję „plus”. Jest to wariant, w którym zaplanowaliśmy dodatkowe dni tatuowania na modelu. Dostępne warianty są więc zróżnicowane cenowo tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

 

Podstawową sprawą jest również posiadanie własnego sprzętu. Świetne maszynki bezprzewodowe kosztują dziś od 1000 do 1500 zł. Nie ma potrzeby inwestowania w te za kilka tysięcy złotych, bo w rzeczywistości nie oferują różnicy w efektach pracy, które byłyby warte tej różnicy cenowej. Zdecydowanie lepiej też mieć dwie lub trzy maszynki o różnych parametrach niż jedną drogą. Nauczyciel na kursie tatuowania powinien umieć dobrać odpowiednią maszynkę dla swojego ucznia. Tak właśnie działamy w akademii INQ Tattoo. Nie musisz mieć swojego sprzętu. Zapewnimy Ci go na czas kursu, a później pomożemy wybrać odpowiednie parametry maszynki, by była idealna dla Ciebie, Twojej ręki i stylu tatuowania. 

Równie ważne jak sprzęt są także akcesoria, tusze, igły i odpowiednie kosmetyki, gdy już zaczniesz pracować z klientami. A w początkowym okresie nauki tatuowania trzeba zaopatrzyć się również w syntetyczne skóry do ćwiczeń. Nie oddają one w 100% tego, jak zachowuje się prawdziwa skóra, ale w wystarczającym stopniu pomagają oswoić się z narzędziami, technikami i pozwalają na popełnianie błędów.

Jak przygotować się do sesji tatuażu? Jak zostać tatuatorem - część 2