Tatuaże

Pielęgnacja świeżego tatuażu. Jak przygotować się do sesji tatuażu?

Jak dbać o świeży tatuaż? A może o odpowiedniej pielęgnacji należy pomyśleć jeszcze przed jego zrobieniem? W takim razie jak przygotowac się do sesji tatuażu? Zapoznaj się teraz z zaleceniami dotyczącymi postępowania przed i po zrobieniu tatuażu.

tatuaż w kolorze zielnym - atomówka

Jak przygotować się do sesji tatuażu?

Przed wizytą rekomendujemy picie dużej ilości wody oraz zbilansowaną dietę, szczególnie w dniu wizyty zjedz pełnowartościowe śniadanie, w żadnym wypadku nie wybieraj się na sesje głodnym, ponieważ może Ci się zrobić słabo, podczas tatuowania. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżanie skóry w miejscu, w którym wykonywany będzie tatuaż, stosuj w tym celu krem lub balsam, wspomoże to tatuowanie oraz proces gojenia świeżego tatuażu.

Należy też pamiętać, żeby absolutnie nie imprezować w przeddzień wizyty, ponieważ alkohol może zwiększyć krwawienie nawet do 24 godzin. Krew rozcieńcza również farby do tatuażu, wpływając zarówno na jego wygląd, jak i na proces gojenia.

zdrowe i pożywne śniadanie

Czy można ćwiczyć w trakcie gojenia tatuażu?

Po zrobieniu tatuażu, rekomendujemy rezygnację z intensywnych ćwiczeń nawet do trzech tygodni. Ćwiczenia fizyczne mogą wydłużyć proces gojenia. Spływający na świeży tatuaż pot może się przyczynić do uszkodzenia tuszu, pamiętaj że skóra na której znajduje się tatuaż jest bardzo delikatna i potrzebuje czasu na regenerację. Jeżeli trudno jest Ci wyobrazić sobie, że miałbyś zrezygnować z ćwiczeń fizycznych, na tak długi okres czasu, spróbuj zrezygnować z treningów na tydzień. Ewentualnie wykonuj trening wyłącznie tych partii ciała, na których nie znajduje się świeżo zrobiony tatuaż, oraz bezwzględnie zrezygnuj z aerobów na przynajmniej tydzień, ponieważ przez ten czas nie powinieneś się zbytnio pocić.

dziewczyna wykonuje trening - niewskazany trening po zrobieniu tatuażu

Czy ze świeżym tatuażem można pójść na basen?

Kategorycznie należy unikać basenów, ponieważ chlor zawarty w wodzie mógłby mieć bardzo zły wpływ na świeży, dopiero gojący się tatuaż. Należy również unikać plaży, morza, a także opalania na słońcu czy w solarium przez około dwa-trzy tygodnie. Również niewskazane są kąpiele w wannie, stosujmy raczej szybkie prysznice, podczas których starajmy się nie zamaczać świeżego tatuażu, przynajmniej przez pierwszy tydzień.

opalanie jest przeciwskazaniem po zrobieniu świeżego tatuażu

Czy można spożywać alkohol po sesji tatuażu?

Przez minimum 3 dni od wizyty w salonie niewskazane jest spożywanie alkoholu. Wynika to z faktu, iż alkohol wydłuża zarówno czas, jak i intensywność krwawienia, co prowadzić może do utrudnionego gojenia świeżego tatuażu.

alkohol niewskazany 3 dni po zrobieniu tatuażu

Jak pielęgnować świeży tatuaż?

Aby tatuaż mógł się prawidłowo zagoić, pamiętać należy o jego odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu. Zapobiegniesz w ten sposób jego łuszczeniu się i zbyt szybkim odpadaniem strupów. Najlepiej zakupić profesjonalny krem, zazwyczaj dostępny w salonie tatuażu. Kremy te gwarantują optymalny poziom natłuszczenia i zapobiegają wysuszeniu się tatuażu, nakładając na skórę ich cienką warstwę, kilka razy dziennie, uprzednio przemywając profesjonalnym mydłem lub przegotowaną i wystudzoną wodą, oraz osuszając skórę ręcznikiem papierowym. Mydło na bazie bardzo delikatnej gliceryny pochodzenia roślinnego, doskonale łagodzi obrzęk i zaczerwienienie, oraz przyspiesza gojenie. Pamiętajmy również, o tym aby dać 'oddychać’ tatuażowi, dlatego pomiędzy myciem a nakładaniem kolejnej warstwy kremu, zróbmy 10 minutową przerwę. Samo mycie świeżego tatuażu powinniśmy przeprowadzać 3-4 razy dziennie. 

specjalny krem na świeże tatuaże

Jaki opatrunek stosować na świeży tatuaż?

Po wykonaniu tatuażu, tatuator przemyje skórę antybakteryjnym mydłem, najczęściej w piance oraz nałoży tzw. second skin lub owinie skórę folią, co ma za zadanie ochronić go przed bakteriami. Jeśli tatuaż został zabezpieczony second skin’em, opatrunek taki możesz pozostawić na skórze nawet na tydzień pod warunkiem, że cały tatuaż będzie nim ciągle zabezpieczony tzn opatrunek nie odejdzie od skóry, a pod jego warstwą zgromadzi się osocze, które zapewni optymalne warunki do zagojenia się świeżo wykonanego tatuażu, w przypadku kiedy opatrunek odlepi się, koniecznie ściągnij go i stosuj poniższe wskazówki jak przy opatrunku z folii. Możliwe również, że second skin wywoła reakcję alergiczną taką jak zaczerwienienie w okolicy opatrunku, wtedy ściągnij go po 24h i dalej stosuj się do zaleceń jak w przypadku opatrunku z folii.

Zaraz po ściągnięciu opatrunku/folii (od 30min do 3 godzin) przemyj tatuaż letnią wodą (najlepiej wcześniej przegotowaną i ostudzoną) oraz mydłem do tatuażu, pozostaw na 10 minut suchą skórę, po upływie 10 minut ponownie przemyj skórę letnią wodą i mydłem, osusz ją i posmaruj profesjonalnym kremem. Powtórz tę czynność po kilku godzinach (jeśli nie możesz sobie pozwolić na dłuższe przerwy np w pracy, pomiń etap 10-minutowego 'oddychania’ skóry i nałóż krem od razu po osuszeniu ręcznikiem papierowym)  a później przed pójściem spać. Nie zalecamy owijania tatuażu folią następnego dnia po jego wykonaniu, a tym bardziej w kolejnych dniach, natomiast jeśli nie masz wyjścia i musisz założyć ubranie, które będzie miało bezpośredni kontakt ze skórą, to możesz owijać tatuaż oddychającą folią spożywczą przez trzy kolejne dni od momentu zrobienia tatuażu, oczywiście pamiętając o jego pielęgnacji trzy razy dziennie, każdorazowo nakładając świeżą folię.

etap gojenia się tatuażu

Jak długo goi się tatuaż?

Pierwszy etap gojenia trwa około 6-7 dni, w tym czasie zalecamy stosować powyższe czynności. Kolejny etap trwa od 7 do 14 dni od jego wykonania. Do czynienia najczęściej mamy wówczas z nasilonym świądem oraz łuszczeniem się skóry. Mimo uporczywego swędzenia, powierzchni tatuażu nigdy nie należy drapać. Ostatni etap gojenia tatuażu trwa od 15 do 30 dnia od wizyty w salonie. Pokrywający skórę tusz wyglądać może wówczas nieco mniej wyraziście, lecz jest to zupełnie normalne. Taka reakcja stanowi efekt bariery stworzonej przez skórę, w celu zabezpieczenia przed światłem. Na tym etapie w dalszym ciągu pamiętać należy o pielęgnacji tatuażu, a w szczególności o smarowaniu cienką warstwą kremu. Naskórek jest wówczas w dalszym ciągu osłabiony i delikatnie się łuszczy.

gojenie się świeżego tatuażu
jak znaleźć idealne studio tatuażu? Jak zostać tatuatorem?