Przekłuwanie krok po kroku. Co Cię czeka w studio?

Piercing od dawna jest wpisany w kulturę ciała. To procedura bardzo popularna w ostatnich latach – grupa osób, które decydują się na przekłucie, jest bardzo zróżnicowana. To nie tylko osoby młode, ale też te w średnim wieku, kobiety i mężczyźni. Wielu z nich tkwi w niewiedzy – lub wie mało – na temat piercingu. Dlatego, aby nieco uspokoić i wyjaśnić, co dokładnie wydarzy się w studio, omówimy proces, przez jaki musi przejść każdy klient. Od wyboru studio, przez wizytę, po pielęgnację.

 

Spis treści:

 1. Jak znaleźć dobrego piercera?
 2. Jak wygląda wizyta u piercera? Krok po kroku
 3. Pielęgnacja świeżego piercingu
przekłuwanie płatka nosa przez piercera

Jak znaleźć dobrego piercera?

Wybór kompetentnego i doświadczonego specjalisty to podstawa, zwłaszcza przy pierwszym kolczyku. To kwestia bezpieczeństwa i komfortu klienta. W kilku krokach można znaleźć piercera, który oferuje nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim pewność, że procedura będzie wykonana higienicznie.

 

Polecenia i opinie

 

Zacznij od sprawdzenia rekomendacji. Podpytaj znajomych, którzy mają pierwsze przekłucie za sobą – mogą być doskonałym źródłem informacji. Równie ważne są recenzje wystawione online, które pozwolą ocenić reputację różnych studio piercingu w Twojej okolicy – sprawdź je.

 

Kwestia czystości miejsca i sterylności narzędzi

 

Niezależnie od opinii, jakie sprawdzisz, pamiętaj, że najważniejsze jest to, jak Ty się czujesz w danym studio i czy jest tam higienicznie. Twoja pierwsza wizyta w salonie powinna skupiać się na ocenie jego czystości, porządku i atmosfery. Przyglądając się uważnie wnętrzu, zwróć uwagę na wszystko, co może wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo i komfort – od ogólnej higieny po drobne szczegóły.

 

Nie bez znaczenia jest kwestia sterylizacji narzędzi. Bez wahania pytaj o używane metody i środki, ponieważ jako klient masz takie prawo. Dobre studio powinno dysponować autoklawem (urządzeniem do sterylizowania narzędzi), który eliminuje wszelkie drobnoustroje. Jeśli studio nie dysponuje autoklawem, dopytaj, czy współpracuje w tym zakresie z firmą zewnętrzną lub używa jednorazowych narzędzi  – te dwie opcje też są akceptowalne. 

 

Metoda wprowadzenia kolczyka

 

Technika przekłucia ma wpływ na gojenie i doświadczenia z zabiegu. Najlepszym wyborem jest użycie igły, ponieważ jest mniej inwazyjna, nie uszkadza tkanki wokół miejsca przekłucia, a tym samym wspomaga zdrowy proces gojenia. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z pistoletu z mechanizmem, który „strzela” kolczykiem, ponieważ może uszkodzić tkankę i wydłużyć czas regeneracji. Piercing? Tylko igłą! Przed umówieniem wizyty, upewnij się, że nikt nie będzie do Ciebie strzelać. 

 

Portfolio specjalisty

 

Portfolio piercera może dużo powiedzieć o jego umiejętnościach, estetyce wykonania prac i doświadczeniu, dlatego dobrze zapoznaj się z realizacjami. Szczególnie zainteresuj się przekłuciem, które chcesz wykonać. Rozbudowane, różnorodne portfolio to znak, że „przekłuwacz” przeszedł wiele zawodowo i zna się na rzeczy. 

 

Dostępność biżuterii w studio

 

Warto przyjrzeć się dostępności i jakości oferowanej w studio biżuterii. Materiał, z którego jest ona wykonana, jest ważny pod względem estetyki, bezpieczeństwa i komfortu gojenia. Szczególnie poleca się kolczyki z:

 

 • Tytanu – ma właściwości hipoalergiczne i można poddać go anodowaniu, zmieniając jego kolor bez używania potencjalnie uczulających farb czy powłok.
 • Bioplastu – ma właściwości hipoalergiczne, nie zawiera niklu, jest wykonany z materiału biokompatybilnego z ludzkim organizmem.
przygotowanie do przekłuwania

Jak wygląda wizyta u piercera? Krok po kroku

Zdajemy sobie sprawę, że piercing może być nieznanym, a więc i nieco niepokojącym doświadczeniem. Dlatego chcemy wprowadzić Cię za kulisy tego procesu, omawiając każdy jego etap i sprawiając, że poczujesz się pewniej podczas wizyty w studio piercingu. Chcemy, aby te informacje posłużyły jako przewodnik przez spotkanie z piercerem – od przygotowania, poprzez zabieg, aż po pielęgnację pozabiegową. Bo dobrze jest znać nie tylko cel, ale i trasę swojej podróży, zwłaszcza gdy dotyczy ona naszego ciała i dobrostanu.

 

 • Wstępne konsultacje i wywiad: Przed rozpoczęciem procedury piercer przeprowadzi z Tobą rozmowę, aby zrozumieć Twoje oczekiwania, odpowiedzieć na wszelkie pytania oraz przeprowadzić przez proces wyboru i przygotowania do zabiegu. Wszystkie obawy i wątpliwości powinny zostać wyjaśnione na tym etapie, a formularz powinien zostać szczegółowo wypełniony.
 • Zadbanie o sterylność: Na tym etapie powinieneś znaleźć się na stanowisku do przekłuwania i wybrać wygodną dla Ciebie i piercera pozycję. Zależnie od tego, gdzie chcesz mieć kolczyk, będziesz siedzieć lub leżeć. Obszar przekłucia musi być zdezynfekowany, dlatego piercer odkazi go specjalnym preparatem.
 • Zaznaczenie miejsca przekłucia: Po dezynfekcji obszaru pora na zaznaczenie dokładnego miejsca przekłucia. Upewnij się, że jesteś zadowolony z oznaczenia przed kontynuacją.
 • Wprowadzenie igły: Moment przekłucia wymaga precyzji i spokoju zarówno ze strony piercera, jak i klienta. Postaraj się zachować spokój, aby przekłucie przebiegło sprawnie.
 • Zastąpienie igły kolczykiem: Wprowadzenie kolczyka to ważny etap. Piercer musi zrobić to dokładnie i zadbać o dobre umiejscowienie biżuterii, dlatego postaraj się trzymać pozycję. Po wszystkim czas na oczyszczenie miejsca przekłucia. 
 • Instrukcja dbania o przekłucie: Otrzymasz dokładne instrukcje dotyczące pielęgnacji przekłucia oraz tego, czego unikać, aby zminimalizować ryzyko infekcji lub problemów z gojeniem.
 • Opieka pozabiegowa: Niektóre osoby mogą czuć się oszołomione lub słabe po zabiegu, dlatego ważne jest, aby pozostać w studio do czasu, aż poczujesz się na tyle dobrze, aby bezpiecznie opuścić miejsce.

 

Każdy element tego procesu powinien być transparentny i komunikowany w sposób, który Cię uspokaja. 

zbliżenie na piercing w uchu kobiety

Pielęgnacja świeżego piercingu – ogólne założenia

Twoja przygoda z piercingiem nie kończy się, gdy opuszczasz studio – wręcz przeciwnie, to dopiero początek. Chociaż piercer zrobił już swoją część, to właśnie na Tobie spoczywa obowiązek pielęgnacji przekłucia. Twoje postępowanie w dniach, tygodniach, a nawet miesiącach po umieszczeniu kolczyka ma kluczowe znaczenie dla zdrowego i sprawnego procesu gojenia.

 

Higiena to słowo klucz. Świeżo przekłute miejsce jest raną, więc tak jak w przypadku każdej innej rany, musi być utrzymywane w czystości, aby uniknąć infekcji i zapewnić poprawne gojenie. Obejmuje to m.in.:

 

 • umycie rąk przed dotknięciem obszaru przekłucia,
 • delikatne oczyszczanie miejsca przekłucia – najczęściej do tego celu używa się soli fizjologicznej,
 • regularną wymianę poszewki na poduszkę – w przypadku przekłuć twarzy lub uszu,
 • powstrzymanie się od poruszania kolczykiem. Przekonanie, że dzięki temu unikniemy wrośnięcia kolczyka, jest błędne. Kręcenie, obracanie lub jakiekolwiek dodatkowe ruszanie kolczykiem będzie powodowało ciągłe podrażnianie kanału przekłucia oraz wprowadzenie do niego zanieczyszczeń znajdujących się na kolczyku. 

 

Lista zaleceń pozabiegowych jest zdecydowanie dłuższa. Doświadczony piercer powinien wręczyć Ci obszerną listę zaleceń.

 

Ważne jest, aby śledzić, jak Twoje ciało reaguje na nowy kolczyk w ciągu pierwszych dni i tygodni. Zwracaj uwagę na jakiekolwiek znaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność lub nietypowa wydzielina, i nie wahaj się skontaktować ze swoim piercerem, jeśli coś wydaje Ci się niepokojące.

Czy diabetyk może mieć tatuaż? Napisz do nas Gdzie wykonane tatuaże bolą najbardziej?