Tatuaże

Stosowanie kremu znieczulającego przed zrobieniem tatuażu. Co na to artysta?

Ból podczas tatuowania to nieodłączny element tego procesu. Niektórzy uważają go za fundamentalny element rytuału, innymi natomiast kieruje pragnienie złagodzenia tego doświadczenia. Coraz więcej osób wybiera maść znieczulającą do tatuaży. To specjalistyczny produkt, który ma na celu zminimalizowanie dyskomfortu wynikającego z nakłuwania skóry, czyniąc proces tatuowania mniej uciążliwym dla klienta.

 

Spis treści:

 

 1. Dlaczego robienie tatuażu boli?
 2. Znieczulenie do tatuaży – składniki aktywne, bezpieczeństwo i aplikacja
 3. Doświadczenie tatuażystów z kremami znieczulającymi – co o nich sądzą?
 4. Podsumowanie informacji o znieczuleniu przed tatuażem
tatuowanie przedramienia przez specjalistę

Dlaczego robienie tatuażu boli?

Skóra to największy organ w ciele. Służy jako miękka warstwa zewnętrzna – ma za zadanie chronić wnętrze organizmu od czynników zewnętrznych. Dzielimy ją na dwie odrębne części:

 

 • Naskórek – wierzchnia warstwa martwych keratynocytów, często łuszczy się. To ona jako pierwsza styka się z produktami do przygotowania skóry pod tatuaż i pielęgnacji po zakończonej sesji.
 • Skóra właściwa – znajduje się pod naskórkiem. W tej części znajdują się gruczoły, mieszki włosowe, naczynia limfatyczne i komórki czuciowe, które odpowiadają za odczuwanie bólu. 

 

Warstwa, w której tusz zostaje osadzony to skóra właściwa. Co kluczowe z perspektywy tatuowania, w tej warstwie znajdują się komórki receptorowe, które przesyłają sygnały bólowe do mózgu. Informują one, że ciało jest ranne. Jednak ból bólowi nierówny – jest on znacznie mniejszy po rozcięciu skóry niż po zranieniu skóry nawet 150 razy na sekundę (bo właśnie z taką częstotliwością igła wbija się w skórę). 

 

Jak różne osoby mogą reagować na ból

 

Odczuwanie bólu podczas tatuowania zależy od kilku czynników, a każda osoba może go doświadczyć na nieco inny sposób. Próg odczuwania bólu to jeden z najważniejszych aspektów i jest on w pełni indywidualny. Każdy ma inny poziom tolerancji – niektórzy są naturalnie bardziej odporni na ból, podczas gdy inni są bardziej na niego wrażliwi.

 

Gdy jesteśmy zmęczeni, nasz organizm jest bardziej podatny na ból, dlatego sesje tatuażu mogą być bardziej bolesne dla osób, które nie są odpowiednio wypoczęte.

 

W momencie stresu organizm wydziela hormony, które mogą zwiększyć wrażliwość na ból. Osoby zestresowane, mogą odczuwać większy dyskomfort.

 

Nieprawidłowe odżywianie może osłabiać organizm, co też może przyczynić się do większej czułości na ból. Zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, może natomiast pomóc lepiej radzić sobie z bólem.

Znieczulenie do tatuaży – składniki aktywne, bezpieczeństwo i aplikacja

Na rynku dostępnych jest kilka preparatów przynoszących ulgę podczas wykonywania tatuażu. Mają one postać sprayu, mydła, pianki lub maści. To właśnie tę ostatnią formę uznaje się za najlepszą – skutecznie znieczula i gwarantuje precyzyjną i czystą aplikację.

 

Każdy z tych produktów zawiera składniki aktywne, które odpowiadają za tymczasowe zatrzymanie przekazywania impulsów nerwowych z jednej komórki do drugiej. Takie preparaty są nazywane neuromodulatorami, ponieważ modulają sposób, w jaki komórki nerwowe komunikują się ze sobą. 

 

Składniki kremu znieczulającego do tatuaży

 

Najczęściej kremy znieczulające zawierają składniki aktywne:

 

 • Lidokaina
 • Tetrakaina
 • Benzokaina

 

Wszystkie z nich odpowiadają za miejscowe znieczulenie. Produkty mogą zawierać tylko jeden ze składników lub ich kombinację (w odpowiednich proporcjach i stężeniach).

 

Bezpieczeństwo i sposób stosowania kremu znieczulającego

 

Krem znieczulający powinien być stosowany zgodnie z instrukcją. Ważne, aby wybierać produkty, które są bezpieczne i zatwierdzone przez organy regulacyjne, takie jak FDA czy europejski EMA.

 

Niektóre osoby mogą być uczulone na składniki zawarte w kremach, dlatego zawsze warto przetestować krem na małym fragmencie skóry przed użyciem go na większej powierzchni.

 

Wreszcie, trzeba pamiętać, że kremy znieczulające jedynie zmniejszają ból, a nie eliminują go całkowicie. Wszystko to sprawia, że bezpieczne i odpowiednie stosowanie takiego kremu może uprzyjemnić doświadczenie tatuowania.

 

Ważną informacją jest to, że często przy użyciu kremu efekt po wygojeniu tatuażu jest niezadowalający. W miejscach, gdzie nałożono krem, tusz może przyjąć się zdecydowanie gorzej. Jednak liczymy, że wraz z rozwojem narzędzi i kosmetyków, pojawi się preparat, który sprawia, że tatuaż przyjmuje się prawidłowo i nie powoduje, że skóra twardnieje. Najczęściej nakłada się krem, kiedy zostało kilkanaście minut do zakończenia tatuażu, a ból jest tak duży, że klient nie może go znieść – wtedy lepiej nałożyć krem znieczulający i wytatuować w jednej sesji. 

 

Sposób aplikacji

 

Kiedy już wiesz, jak zadbać o bezpieczne znieczulenie przed tatuażem, możemy przystąpić do sposobu aplikacji. Te kilka kroków pomoże skutecznie złagodzić ból. 

 

 • Oczyść skórę – musi być pozbawiona zanieczyszczeń. Można użyć do tego mydła antybakteryjnego. Pozwoli to kremowi lepiej wniknąć w skórę.
 • Nałóż krem – powinien być równomiernie nałożony na obszar, który będzie tatuowany. Pamiętaj, aby nie wcierać go za mocno, powinien pozostać na powierzchni skóry. 
 • Poczekaj – po nałożeniu kremu należy odczekać zgodnie z zaleceniem producenta. Zazwyczaj to trwa kilkadziesiąt minut. 
 • Zmyj krem – zrób to bezpośrednio przed rozpoczęciem tatuowania, krem musi zostać dokładnie zmyty ze skóry. 
żel znieczulający do tatuaży

Doświadczenie tatuażystów z kremami znieczulającymi – co o nich sądzą?

Poglądy artystów tatuażu na temat kremów znieczulających wyraźnie pokazują różne podejścia. Niektórzy uznają kremy za przydatne narzędzie, które nie tylko ułatwia klientom znoszenie bólu, ale także usprawnia proces tatuowania, minimalizując konieczność robienia przerw.

 

Jednak dla innych, ból jest nieodłącznym elementem tatuowania, swoistym rytuałem przejścia, który powinien zostać doświadczony w pełni. Uważają, że stosowanie kremów znieczulających w pewien sposób umniejsza temu procesowi.

 

Wiele zależy jednak od klienta i jego preferencji. W praktyce wiele studiów tatuażu oferuje możliwość stosowania kremów znieczulających, jeśli klient o to poprosi. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, czy krem znieczulający powinien być użyty. Zależy to od indywidualnych potrzeb klienta, a decyzja powinna być podjęta po konsultacji z artystą tatuażu.

 

Bez względu na to, czy klient decyduje się na zastosowanie kremu znieczulającego do tatuażu, czy woli przejść przez proces bez jego użycia, powinien czuć się zaopiekowany. Robienie tatuażu to intensywne doświadczenie, które wymaga dużego zaangażowania, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym – kluczowe tutaj jest wsparcie ze strony tatuażysty.

Podsumowanie informacji o znieczuleniu przed tatuażem

Odczuwanie bólu podczas tatuowania zależy od czynników, takich jak umiejscowienie tatuażu, stan zdrowia i stres. Kremy znieczulające, zawierające lidokainę, tetrakainę lub benzokainę, mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Tatuażyści mają różne opinie na temat użycia kremów znieczulających – niektórzy uważają je za przydatne, inni natomiast widzą ból jako integralną część procesu. Bez względu na to, czy klient decyduje się na zastosowanie kremu znieczulającego przed tatuażem, powinien otrzymać pełne wsparcie, ponieważ robienie tatuażu to wyczerpujące doświadczenie. Jeśli planujesz zrobić sobie tatuaż, powinieneś poznać całe spektrum zagadnienia, wiedząc, jak radzić sobie z ewentualnym bólem i – co ważne po zakończeniu sesji – jak zadbać o świeży tatuaż.

Tatuowanie od podstaw: przygotowanie stanowiska krok po kroku Napisz do nas