Tatuaże

Tatuowanie od podstaw. Przygotowanie stanowiska krok po kroku

Przygotowanie stanowiska stanowi nieodłączny element pracy tatuażysty. W tym artykule omówimy, jak przygotować stanowisko pracy - fundament, na którym opiera się każdy tatuaż. Odkryj, dlaczego właściwa organizacja jest potrzebna dla osiągnięcia mistrzowskich efektów i jak dbałość o detale i bezpieczeństwo klienta stają się kamieniem węgielnym tej pasjonującej sztuki.

tatuatorka przygotowuje stanowisko tatuatorskie do sesji tatuażu

Odpowiednia pozycja to podstawa wielogodzinnej pracy

W świecie tatuażu istnieje jedna niepodważalna zasada - bez tatuażysty nie ma tatuażu. Dlatego też, jeśli pragniesz, aby sesja tatuażu przebiegła bezproblemowo, zadbaj o wygodę. 

 

Obierając pozycję warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy dbać o właściwe ustawienie kręgosłupa. Wyprostowany kręgosłup pozwala uniknąć napięcia mięśni i bólu pleców, co z kolei przekłada się na precyzję i stabilność ruchów tatuażysty.

 

Ważna jest także wygoda rąk. Dłonie to narzędzie pracy tatuażysty, dlatego muszą być nieskrępowane. Ułożenie powinno pozwalać na swobodne ruchy i podgląd na pracę - możliwość oceniania całej kompozycji lub detali to konieczność. 

 

Położenie obrazu referencyjnego i jego wpływ na ergonomię pracy

Obraz referencyjny w kontekście pracy tatuażysty to grafika, wzór lub zdjęcie, które służy jako punkt odniesienia podczas wykonywania tatuażu. Jest to obraz, na podstawie którego artyści wzorują się podczas sesji. Obraz referencyjny może zawierać różne elementy, takie jak motywy, detale, kolorystykę i proporcje, które mają być odwzorowane na skórze klienta.


Umieszczenie obrazu referencyjnego na wprost tatuażysty jest istotne, ponieważ ułatwia podgląd szkicu, kontrolowanie pracy i przełożenie wzoru na skórę. Dobre położenie obrazu minimalizuje napięcie mięśni oraz zapewnia wygodę pracy, eliminując konieczność ciągłego skręcania głowy lub przyjmowania niewygodnej pozycji, co przynosi korzyści dla kręgosłupa szyjnego artysty.

 

Wyposażenie, które może zwiększyć komfort pracy

Wygoda i komfort pracy są niezwykle ważne dla tatuażystów, którzy spędzają wiele godzin w jednej pozycji. Dostępnych jest kilka elementów wyposażenia, które znacznie poprawiają wygodę.

 • Taboret z profilowanym siedziskiem zaprojektowano z myślą o osobach pracujących na siedząco. Wyprofilowane siedzisko pomaga utrzymać prawidłową postawę i odciążyć plecy.
 • Dodatkowe poduszki lub podparcia można umieścić na fotelu, aby zapewnić stabilizację i zmniejszyć nacisk na górne partie ciała, dając swobodę ruchu rąk.
 • Mata antyzmęczeniowa amortyzuje nacisk na stopy i zmniejsza zmęczenie podczas stania lub siedzenia. Zapewnia ulgę i pozwala na pracę przez dłuższy czas bez odczuwania dyskomfortu.

 

Higiena na stanowisku do tatuażu

Bezpieczeństwo i higiena są niezwykle ważne w miejscach, gdzie wykonywane są tatuaże. W celu zapewnienia odpowiednich standardów higieny należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, zarówno dotyczących środowiska pracy, jak i narzędzi. Poniżej przedstawione są kluczowe informacje na temat higieny w miejscu wykonywania tatuaży.

 

Zasady higieny

 

Aby zapewnić bezpieczne warunki podczas wykonywania tatuaży, konieczne jest przestrzeganie zasad czystości i utrzymanie higienicznego środowiska pracy. Regularne sprzątanie i dezynfekcja pomieszczeń - w tym powierzchni roboczych i narzędzi - są absolutnie niezbędne. Konieczne jest zdezynfekowanie podłokietnika/leżanki/fotela tatuotorskiego przy użyciu odpowiednich środków i zabezpieczenie sterylną folią. 

 

Dodatkowo, monitorowanie stanu higieny i właściwe przechowywanie oraz utylizacja materiałów jednorazowego użytku, pozwalają zminimalizować ryzyko zakażenia. Ważne, aby tatuażyści dopełniali standardów higieny i poszerzali wiedzę w tej dziedzinie. Tylko dzięki tym środkom można zapewnić klientom bezpieczeństwo i zdrowie, które są priorytetem w czasie robienia tatuażu.

 

Sterylizacja narzędzi

 

Wszystkie narzędzia do tatuażu muszą być sterylizowane przed każdym użyciem. Powszechną praktyką jest stosowanie autoklawu, który wytwarza wysoką temperaturę i ciśnienie, eliminujące mikroorganizmy. Ważne, aby po zakończeniu sterylizacji sprawdzić wskaźnik, znajdujący się na pakiecie - jeśli proces przebiegł poprawnie, wskaźnik zmieni kolor z niebieskiego na brązowy.

 

Testy kontroli sterylizacji

 

Regularne przeprowadzanie testów kontroli sterylizacji - takich jak test wskaźników biologicznych - jest istotne. Pomagają one potwierdzić skuteczność sterylizacji, co przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa klientom. Odstęp między kontrolami zależy od częstotliwości używania autoklawu - im częściej z niego korzystamy, tym częściej trzeba wykonywać test.

 

Organizacja i dostępność niezbędnych materiałów

Dzielenie stołu roboczego na strefy ma na celu funkcjonalne przygotowanie miejsca pracy. Wszystkie przybory do tatuażu powinny być starannie posegregowane i umieszczone w odpowiednio przydzielonych pojemnikach lub tackach. 

 

Strefa przygotowania do zabiegu

 

To strefa poświęcona przygotowaniu narzędzi i materiałów przed rozpoczęciem sesji. Należy w niej umieścić:

 • maszynka do tatuażu (maszynka do tatuażu każdorazowo powinna być poddana
 • dezynfekcji w autoklawie, za wyjątkiem baterii)
 • folia samoprzylepna do owijania maszynki
 • bandaż kohezyjny do owijania maszynki
 • jednorazowa golarka do golenia włosów w miejscu tatuowania na skórze
 • płyn do dezynfekcji skóry
 • zielone mydło do łatwiejszego i bezpieczniejszego pozbycia się włosów ze skóry
 • ręczniki papierowe do osuszania skóry
 • płyn/żel/balsam do odbijania wzoru
 • kalka z przygotowanym wzorem
 • rękawiczki jednorazowe

 

przyrządy przygotowane do sesji tatutażu

Stanowisko pracy

Na stoliku lub kontenerze pomocniczym powinna być wydzielona strefa robocza, która zawiera przybory takie jak:

 • zielone mydło do oczyszczania skóry z nadmiaru tuszu (zabezpieczone folią)
 • masło do tatuażu/wazelina
 • ręcznik papierowy do oczyszczania skóry z nadmiaru tuszu
 • jednorazowe kubeczki z tuszem
 • kubek z wodą demineralizowaną do czyszczenia igieł
 • jednorazowe kartridże z igłami, szczelnie zamknięte posiadające datę ważności
 • zdezynfekowana maszynka do tatuażu zabezpieczona jednorazową folią i bandażem kohezyjnym
 • rękawiczki jednorazowe

 

Strefa dezynfekcji

 

W tej strefie powinny znajdować się:

 • środki dezynfekcyjne do skóry 
 • preparaty antyseptyczne
 • rękawiczki jednorazowe

 

Może być przydatny pojemnik na odpady biologiczne, aby łatwo i bezpiecznie usunąć używane narzędzia i materiały.

 

Strefa opatrunkowa

 

To strefa do przechowywania materiałów opatrunkowych, takich jak:

 • opatrunek typu “second skin”
 • folia oddychająca
 • taśma chirurgiczna
 • ręcznik papierowy
 • zielone mydło do dezynfekcji przed nałożeniem opatrunku
 • płyn do dezynfekcji do oczyszczenia okolicy wokół tatuażu

 

Regulacja oświetlenia

Regulacja oświetlenia wpływa na jakość widzenia i precyzję pracy. Dobre oświetlenie gwarantuje wyraźne i dokładne widzenie detali, a także pełne rozróżnienie kolorów i odcieni. Oto czynniki, które należy uwzględnić przy regulacji oświetlenia na stanowisku do wykonywania tatuażu:

 • Moc oświetlenia: Zbyt słabe oświetlenie może utrudnić widzenie detali, podczas gdy zbyt silne oświetlenie może powodować odblaski i męczyć oczy. Warto wybrać oświetlenie o odpowiedniej mocy, które zapewni jasność i równomierne oświetlenie obszaru roboczego.
 • Zabarwienie światła: Światło białe, emitowane przez żarówki o temperaturze barwowej około 5000-6000 K, jest preferowane przez tatuażystów. Zapewnia neutralne i naturalne oświetlenie, które minimalizuje zniekształcenia kolorów.
 • Punkt padania światła: Dobrze, aby światło padało bezpośrednio na obszar roboczy, dając tatuażyście pełen podgląd na tatuaż. Punkt padania światła powinien być dobrze dobrany, aby nie dawać cieni i odblasków, które wpływają na precyzję pracy.

 

artykuły używane podczas tatuowania. W tle widoczny tatuażysta podczas sesji tatuażu

Wygodna pozycja dla klienta i tatuażysty

Stabilność i bezpieczeństwo to główne zasady przy wyborze ułożenia dla klienta. Klient musi być w stanie utrzymać pozycję przez długi czas, a tatuażysta musi mieć swobodny dostęp do tatuowanego obszaru. Kontakt między klientem a tatuatorem jest ważny, dlatego obrana pozycja powinna umożliwiać łatwą komunikację, aby uniknąć nieporozumień i wykonać projekt zgodnie z założeniami.

 

AI w świecie tatuażu Napisz do nas