Tatuaże

AI w świecie tatuażu: Projektowanie w erze cyfrowej

Sztuczna inteligencja dociera do sztuki tatuażu. To nowe, ale cenne narzędzie dla artystów. Daje nieznane wcześniej możliwości w projektowaniu tatuaży. Co dobrego daje AI? Jak przebiega jej współpraca z człowiekiem? O tych i innych aspektach przeczytasz poniżej.

tatuator wykonuje tatuaż na ręce klienta. Projekt jest wygenerowany przez AI

AI w projektowaniu tatuaży: ogólne informacje

Sztuczna inteligencja zmienia świat tatuaży. Możliwości AI są wciąż badane, jednak część tatuażystów już ma za sobą pierwszy kontakt z tą technologią. Entuzjaści AI mówią, że daje ona zupełnie nowy obraz tatuażu. Według nich projekcja to okazja do zobaczenia - a nie tylko wyobrażenia tatuażu.

 

Co można zyskać dzięki AI?

 

Zastosowanie AI w świecie tatuażu ma kilka zalet. Mówi się o aspektach takich jak:

 

 • Personalizacja projektu - systemy do generowania tatuaży mogą analizować preferencje i style, aby dostarczyć spersonalizowane wzory. Wykorzystują do tego zebrane wcześniej dane i ogrywają je kolorami i/ lub czcionkami.

 

 • Inspiracja i eksploracja wzorów - bardziej zaawansowane systemy analizują style, epoki, kulturę i na ich podstawie tworzą nowe, oryginalne szkice. Mogą one inspirować i pomóc w stworzeniu autorskich wzorów.

 

 • Optymalizacja pracy - wystarczy kilka kliknięć, aby otrzymać gotowy wzór. Można go poddać dalszemu “remiksowi” (tak nazywa się ta opcja w jednym z programów) lub samodzielnie dorysować kilka elementów. Generator sampluje prace najlepszych artystów i odtwarza ten sam proces, którego używa się do nauki tatuowania. Robi to jednak szybciej niż człowiek. 

 

 • Wsparcie dla początkujących tatuażystów - to świetne na narzędzie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w branży. Początkującym może być trudno przenieść pomysły na papier tak, aby efekt był w pełni zadowalający. Sztuczna inteligencja może ona działać jako asystent, dający solidną podstawę do pracy. 
tatuator przygotowuje tusze do wykonania tatuażu z projektu AI

Jak AI wpływa na branżę tatuaży?

Sztuczna inteligencja może pomóc artystom, którzy wciąż rozwijają umiejętności rysunku. Oznacza to, że poprzeczka wejścia do branży tatuatorskiej obniża się - to dobra wiadomość dla osób, które mają małe braki. Co jeszcze może zmienić AI?

 

Więcej wykonawców i klientów 

 

Dzięki AI branża tatuażu może stać się łatwiej dostępna dla początkujących - możemy spodziewać się napływu nowych tatuażystów. Wraz z którymi pojawi się spora fala nowych klientów. 

 

Zainteresowanie branżą może osiągnąć swój szczyt - podobny do tego z czasów powstania telewizji tatuażu. Z tą różnicą, że pojawienie się sztucznej inteligencji w świecie tatuażu to wydarzenie na dużą skalę - mówi się o tym przede wszystkim w internecie, który jest głównym źródłem informacji dla wielu osób.

 

Mniejsze ryzyko wykonania plagiatu

 

Sztuczna inteligencja w każdej chwili może wygenerować dziesiątki nowych projektów. Dlatego artyści tatuażu powinni być mniej skłonni do kradzieży projektów i kopiowania ich. Łatwiejsza będzie modyfikacja i tworzenie niestandardowych projektów - bez dyskusji o tym, kto jest autorem, a kto naśladowcą.

 

Wykorzystanie technologii AI w projektowaniu tatuaży

Generowanie tatuażu trwa dość krótko. Zazwyczaj wystarczy od kilkunastu sekund do kilku minut, aby uzyskać całkiem nowy wzór. To zawrotna szybkość w porównaniu z całym procesem, jaki trzeba przejść, by samodzielnie zrobić szkic. Atutem AI jest fakt, że wystarczy kliknąć, by system “zremiksował” wcześniej wygenerowany szkic. Można klikać tak długo, aż wynik będzie w pełni satysfakcjonujący. To łatwiejsze niż ręczne rysowanie - oszczędzamy czas, papier i przybory oraz znajdujemy inspirację do swojego projektu.

 

Narzędzia i programy do projektowania tatuaży

 

Obecnie dostępnych jest wiele programów do generowania obrazów, jednak tylko część z nich nadaje się do generowania tatuaży. Systemy powinny generować wzory o gładkich liniach, bez tła. Przykładowe narzędzia to TattoosAI i BlackInk. Łączy je użyteczność, łatwość obsługi i fakt, że są to rozwiązania płatne. 

 

TattoosAI to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które generuje projekty tatuaży na podstawie wprowadzonych parametrów i preferencji, tj. styl, motywy, kolorystyka i opcjonalnie nazwisko artysty, którego twórczością ma być inspirowany tatuaż.

 

Program proponuje aż 20 stylów w tym:

 • realistyczny
 • cartoon
 • black and white
 • blackwork
 • japoński
 • old school
 • minimalistyczny
 • dotwork
 • sketch
 • 3D
 • negative space

 

Po wygenerowaniu projektów użytkownik może przeglądać różne warianty i wybrać spośród nich ten, który mu najbardziej odpowiada. Może to obejmować porównywanie różnych projektów, analizę szczegółów i ocenę, który projekt najlepiej oddaje zamierzenia użytkownika. Ulubione z nich można umieścić w dedykowanej zakładce. 

 

BlackInk to proste w obsłudze narzędzie. Działa podobnie do TattoosAI. Oprócz standardowego generowania daje możliwość “remiksu”, czyli stworzenia kolejnych wyników na podstawie, jednego wybranego. Do wyboru jest 13 stylów, w tym na przykład:

 • dotwork
 • blackwork
 • sketch
 • minimalistyczny
 • geometryczny
 • black and grey
 • new school
 • anime
mężczyzna wykonuje projekt tatuażu na tablecie przy użyciu AI

Przyszłość technologii AI w projektowaniu tatuaży

Przewiduje się, że oprócz aktualnie dostępnych funkcji AI zyska zdolność poznawania znaczeń symbolicznych i emocjonalnych związanych z tatuażem i dostosowania wzoru do anatomicznych cech ciała. Możliwe, że ta ostatnia czynność będzie wymagać ingerencji człowieka - dziś najbardziej rozsądne wydaje się stworzenie aplikacji mobilnej, która za pośrednictwem kamery nanosi projekt tatuażu na ciało w czasie rzeczywistym.

 

Rysunek cyfrowy a sztuczna inteligencja

 

Sprzymierzeńcem sztucznej inteligencji jest rysunek cyfrowy. Połączenie tych dwóch ogniw to szansa na rewolucję w branży. Wygenerowanie i wyeksportowanie obrazu zajmuje tylko kilka minut i znacznie ułatwia pracę. Wyeksportowany projekt można dowolnie modyfikować w Photoshopie, Adobe Fresco, Procreate lub innym programie, który pozwala na tworzenie prostych linii, zachowanie symetrii i dorobienie dodatkowych elementów w razie potrzeby. Symbioza sztucznej inteligencji i rysunku cyfrowego zdaje się być przyszłością tatuażu.

 

Potencjalne wyzwania i ograniczenia

 

Jednym z wyzwań jest utrzymanie równowagi pomiędzy automatyzacją a twórczością tatuażysty. Nadużywanie i złe praktyki związane z AI mogą doprowadzić do zatracenia unikalnego charakteru. Dodatkowo, niektóre projekty mogą być nieodpowiednio interpretowane przez system i nieprecyzyjne. 

 

Ograniczeniem dla sztucznej inteligencji jest fakt, że to artysta finalnie decyduje o kształcie, rozmiarze i wykonaniu tatuażu. Może on dowolnie modyfikować otrzymany wzór, aby lepiej dopasować go do preferencji klienta i w pełni wyeksponować symbole, których - póki co - sztuczna inteligencja nie jest w stanie odczytać i zinterpretować. 

Jak fotografować tatuaże? Napisz do nas Jak przygotować stanowisko do sesji?