AI w projektowaniu tatuaży: ogólne informacje
Sztuczna inteligencja zmienia świat tatuaży. Możliwości AI są wciąż badane, jednak część tatuażystów już ma za sobą pierwszy kontakt z tą technologią. Entuzjaści AI mówią, że daje ona zupełnie nowy obraz tatuażu. Według nich projekcja to okazja do zobaczenia - a nie tylko wyobrażenia tatuażu.
Co można zyskać dzięki AI?
Zastosowanie AI w świecie tatuażu ma kilka zalet. Mówi się o aspektach takich jak:
- Personalizacja projektu - systemy do generowania tatuaży mogą analizować preferencje i style, aby dostarczyć spersonalizowane wzory. Wykorzystują do tego zebrane wcześniej dane i ogrywają je kolorami i/ lub czcionkami.
- Inspiracja i eksploracja wzorów - bardziej zaawansowane systemy analizują style, epoki, kulturę i na ich podstawie tworzą nowe, oryginalne szkice. Mogą one inspirować i pomóc w stworzeniu autorskich wzorów.
- Optymalizacja pracy - wystarczy kilka kliknięć, aby otrzymać gotowy wzór. Można go poddać dalszemu “remiksowi” (tak nazywa się ta opcja w jednym z programów) lub samodzielnie dorysować kilka elementów. Generator sampluje prace najlepszych artystów i odtwarza ten sam proces, którego używa się do nauki tatuowania. Robi to jednak szybciej niż człowiek.
- Wsparcie dla początkujących tatuażystów - to świetne na narzędzie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w branży. Początkującym może być trudno przenieść pomysły na papier tak, aby efekt był w pełni zadowalający. Sztuczna inteligencja może ona działać jako asystent, dający solidną podstawę do pracy.
Jak AI wpływa na branżę tatuaży?
Sztuczna inteligencja może pomóc artystom, którzy wciąż rozwijają umiejętności rysunku. Oznacza to, że poprzeczka wejścia do branży tatuatorskiej obniża się - to dobra wiadomość dla osób, które mają małe braki. Co jeszcze może zmienić AI?
Więcej wykonawców i klientów
Dzięki AI branża tatuażu może stać się łatwiej dostępna dla początkujących - możemy spodziewać się napływu nowych tatuażystów. Wraz z którymi pojawi się spora fala nowych klientów.
Zainteresowanie branżą może osiągnąć swój szczyt - podobny do tego z czasów powstania telewizji tatuażu. Z tą różnicą, że pojawienie się sztucznej inteligencji w świecie tatuażu to wydarzenie na dużą skalę - mówi się o tym przede wszystkim w internecie, który jest głównym źródłem informacji dla wielu osób.
Mniejsze ryzyko wykonania plagiatu
Sztuczna inteligencja w każdej chwili może wygenerować dziesiątki nowych projektów. Dlatego artyści tatuażu powinni być mniej skłonni do kradzieży projektów i kopiowania ich. Łatwiejsza będzie modyfikacja i tworzenie niestandardowych projektów - bez dyskusji o tym, kto jest autorem, a kto naśladowcą.
Wykorzystanie technologii AI w projektowaniu tatuaży
Generowanie tatuażu trwa dość krótko. Zazwyczaj wystarczy od kilkunastu sekund do kilku minut, aby uzyskać całkiem nowy wzór. To zawrotna szybkość w porównaniu z całym procesem, jaki trzeba przejść, by samodzielnie zrobić szkic. Atutem AI jest fakt, że wystarczy kliknąć, by system “zremiksował” wcześniej wygenerowany szkic. Można klikać tak długo, aż wynik będzie w pełni satysfakcjonujący. To łatwiejsze niż ręczne rysowanie - oszczędzamy czas, papier i przybory oraz znajdujemy inspirację do swojego projektu.
Narzędzia i programy do projektowania tatuaży
Obecnie dostępnych jest wiele programów do generowania obrazów, jednak tylko część z nich nadaje się do generowania tatuaży. Systemy powinny generować wzory o gładkich liniach, bez tła. Przykładowe narzędzia to TattoosAI i BlackInk. Łączy je użyteczność, łatwość obsługi i fakt, że są to rozwiązania płatne.
TattoosAI to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które generuje projekty tatuaży na podstawie wprowadzonych parametrów i preferencji, tj. styl, motywy, kolorystyka i opcjonalnie nazwisko artysty, którego twórczością ma być inspirowany tatuaż.
Program proponuje aż 20 stylów w tym:
- realistyczny
- cartoon
- black and white
- blackwork
- japoński
- old school
- minimalistyczny
- dotwork
- sketch
- 3D
- negative space
Po wygenerowaniu projektów użytkownik może przeglądać różne warianty i wybrać spośród nich ten, który mu najbardziej odpowiada. Może to obejmować porównywanie różnych projektów, analizę szczegółów i ocenę, który projekt najlepiej oddaje zamierzenia użytkownika. Ulubione z nich można umieścić w dedykowanej zakładce.
BlackInk to proste w obsłudze narzędzie. Działa podobnie do TattoosAI. Oprócz standardowego generowania daje możliwość “remiksu”, czyli stworzenia kolejnych wyników na podstawie, jednego wybranego. Do wyboru jest 13 stylów, w tym na przykład:
- dotwork
- blackwork
- sketch
- minimalistyczny
- geometryczny
- black and grey
- new school
- anime
Przyszłość technologii AI w projektowaniu tatuaży
Przewiduje się, że oprócz aktualnie dostępnych funkcji AI zyska zdolność poznawania znaczeń symbolicznych i emocjonalnych związanych z tatuażem i dostosowania wzoru do anatomicznych cech ciała. Możliwe, że ta ostatnia czynność będzie wymagać ingerencji człowieka - dziś najbardziej rozsądne wydaje się stworzenie aplikacji mobilnej, która za pośrednictwem kamery nanosi projekt tatuażu na ciało w czasie rzeczywistym.
Rysunek cyfrowy a sztuczna inteligencja
Sprzymierzeńcem sztucznej inteligencji jest rysunek cyfrowy. Połączenie tych dwóch ogniw to szansa na rewolucję w branży. Wygenerowanie i wyeksportowanie obrazu zajmuje tylko kilka minut i znacznie ułatwia pracę. Wyeksportowany projekt można dowolnie modyfikować w Photoshopie, Adobe Fresco, Procreate lub innym programie, który pozwala na tworzenie prostych linii, zachowanie symetrii i dorobienie dodatkowych elementów w razie potrzeby. Symbioza sztucznej inteligencji i rysunku cyfrowego zdaje się być przyszłością tatuażu.
Potencjalne wyzwania i ograniczenia
Jednym z wyzwań jest utrzymanie równowagi pomiędzy automatyzacją a twórczością tatuażysty. Nadużywanie i złe praktyki związane z AI mogą doprowadzić do zatracenia unikalnego charakteru. Dodatkowo, niektóre projekty mogą być nieodpowiednio interpretowane przez system i nieprecyzyjne.
Ograniczeniem dla sztucznej inteligencji jest fakt, że to artysta finalnie decyduje o kształcie, rozmiarze i wykonaniu tatuażu. Może on dowolnie modyfikować otrzymany wzór, aby lepiej dopasować go do preferencji klienta i w pełni wyeksponować symbole, których - póki co - sztuczna inteligencja nie jest w stanie odczytać i zinterpretować.