Tatuaże

Jak fotografować tatuaże, czyli sztuka zdobienia ciała w obiektywie

Wiemy, że dla Ciebie - twórcy tych wspaniałych tatuaży - regularne publikowanie zdjęć w sieci to nie tylko sposób na zyskanie popularności, ale też okazja do przyciągnięcia nowych twarzy. Prowadzenie aktywnego profilu na Facebooku czy Instagramie pozwala pokazać umiejętności i zdobyć klientów, którzy są miłośnikami Twojego niepowtarzalnego stylu. Aby się to udało, potrzebne są zdjęcia. Dobre zdjęcia.

 

Jak fotografować tatuaże? To ogólne pytanie, które ma wiele odpowiedzi. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci postawić pierwsze kroki w robieniu zdjęć. 

 

 

kwiat tatuaż na plecach damski

Sprzęt

Wszystko zaczyna się od tego, co trzymasz w rękach. Ważne, żeby mieć sprzęt, który zapewni wysoką jakość. Na rynku jest wiele opcji, ale optymalnym wyborem dla tatuażysty jest lustrzanka cyfrowa.

 

Pewnie zapytasz “A można robić fotki telefonem?”. Można, jak najbardziej. Dzisiejsze smartfony mają coraz lepsze aparaty, które potrafią uzyskać zadowalające efekty. Jednak pamiętaj, że są różnice między zdjęciami wykonanymi smartfonem a lustrzanką cyfrową. 

 

Zdjęcia zrobione lustrzanką mają większą szczegółowość, głębie kolorów i mniejszy poziom szumów, zwłaszcza przy słabszym oświetleniu. Wysoka jakość zdjęć z lustrzanki pozwala na dobre uchwycenie detali i precyzję. A to ważne, aby pokazać pełnię artystycznego wyrazu.

 

Jedną z polecanych lustrzanek jest Canon EOS 2000D. To dobry wybór pod względem zarówno finansowym, jak i technicznym. Ma szeroki zakres czułości ISO, więc świetnie poradzi sobie w różnych warunkach oświetlenia. Bez względu na to, czy robisz zdjęcia w oświetlonym studiu czy na zewnątrz, pozwala uzyskać wyraźne i pełne barw zdjęcia. 

 

Można go kupić już za około 2,5 tysiąca złotych. To dobra cena. Zwłaszcza, że Canon EOS 2000D sprzedawany jest w zestawie z obiektywem.

 

A gdy nabierzesz wprawy…

może się okazać, że podstawowy aparat już nie wystarcza. Tutaj wkracza maszyna, która zapewnia więcej możliwości i jeszcze lepiej podkreśla piękno rysunku na skórze. Jaki aparat poleca się dla zaawansowanych?

 

Sony Alpha 7 III jest ultra czuły - ma zakres czułości do ISO 51200 (możliwość rozszerzenia zakresu od 50 do 204800 w przypadku zdjęć) i heroicznie walczy o najlepsze ujęcia. Rozbudowane menu daje maksymalne możliwości dostrojenia aparatu. Zdjęcia wychodzą świetnie nawet przy ISO 10000 - a wywołane do formatu 10x15 cm wyglądają naprawdę zacnie (to ważne, jak by przyszło Ci stworzyć fotoksiążkę z realizacjami). 

 

Jeśli szukasz korpusu, który:

 

  • nagrywa filmy w 4K, 
  • jest uniwersalny - wymiata przy zdjęciach i wideo,
  • robi seryjne zdjęcia z prędkością światła,
  • łatwo integruje się ze smartfonem i przesyła na niego zdjęcia,
  • ma wydajną baterię (nawet jak na aparat bezlusterkowy),

 

to Sony Alpha 7 III spełni Twoje wymagania.

Dodatkowo polecamy użycie nakładki - filtra polaryzującego. Zwiększa on nasycenie barw i redukuje odbicia. Efekt? Ciemne barwy są bardziej nasycone, a biele wybijają się mocniej. Ten filtr to prawdziwy must-have!

 

Tło, oświetlenie i rekwizyty

Najprościej zrobić zdjęcie tatuażu jeszcze przy stanowisku do tatuowania. Można powiedzieć, że to takie naturalne środowisko dla tatuażysty i Klienta. Zrobione tam zdjęcia zdają się mieć duszę. Dlatego jeśli takie tło - widoczny skórzany fotel czy maszynka do tatuowania - Ci odpowiada i pasuje do Twojego stylu, to śmiało rób zdjęcia w takim miejscu. Ale pamiętaj, że zatłoczone tło może skutecznie odciągać uwagę od tatuażu. A to on jest najważniejszy na zdjęciu. 

 

Jeśli zależy Ci na dobrej ekspozycji tatuażu, polecamy jednolite tło w neutralnym kolorze. Dobrze sprawdzi się czarne, białe albo szare. Spokojnie, nie musisz od razu przemalowywać studia. Tańszą i szybszą opcją jest zakup tła. 

 

Światło ma znaczenie. Fotografując tatuaże, unikaj mocnego, skupionego strumienia światła. Odbije się ono na skórze i zostawi na niej błysk. Chcesz tego uniknąć, dlatego najlepszym wyborem jest rozproszone źródło światła, które subtelnie muska skórę i podkreśla tatuaż. W tej kwestii polecamy softboxy z żarówkami o barwie z zakresu 5000-5500 K. 

 

tatuaż aniołka na prawej łydce męski

Jak przygotować tatuaż/skórę do fotografowania?

Udało się! Zrobiłeś/aś tatuaż. Zanim zrobisz zdjęcie, oczyść go i pozostaw na chwilę, aby ustało wszelkie krwawienie i zmniejszył się obrzęk. Nałożenie kojącego produktu do skóry pomoże zmniejszyć zaczerwienienie i wyeliminować nadmierny połysk.

 

tatuaż dwóch słoni skrzyżowanych trąbami

Kadrowanie

Nie chodzi o to, żeby zrobić zdjęcie samego tatuażu. Powinien on być “otoczony” widocznymi częściami ciała, jednak nie przytłoczony przez inne elementy. Upewnij się, że to tatuaż jest centralnym punktem zdjęcia.

 

Widza interesuje, jak tatuaż wygląda na ciele, dlatego zdjęcie nie powinno być zbyt mocno wykadrowane. Wskazane jest, aby pokazać jak tatuaż prezentuje się na ciele przy innych, widniejących już tatuażach (o ile takie są). Wszystko wokół tatuażu powinno tworzyć pewnego rodzaju ramę, która pozwala skupić się na głównym elemencie - tatuażu.

 

Programy do edycji zdjęć

Teraz duży nacisk kładzie się na atrakcyjny, przyciągający wzrok obraz. Dlatego dobrze wykorzystaj potencjał swojego zdjęcia, używając prostych programów do obróbki. Zrobisz to szybko, kilkoma kliknięciami. Co polecamy do edycji?

 

  • PhotoScape
  • Snapseed

 

To aplikacje na telefon. Dzięki nim szybko i intuicyjnie poprawisz kontrasty, kolory, czy nasycenie, także punktowo. W przypadku zdjęć tatuaży mniej znaczy więcej. Dlatego zachowaj umiar i delikatnie podbij te parametry, żeby wydobyć głębię ze zdjęcia, ale jednocześnie pozostawić je naturalnym. 

 

Postując na Instagramie pamiętaj, że najbardziej zalecane (i później pokazywane w całości, nie po przycięciu) są zdjęcia o proporcji 1:1 (1080x1080) lub 4:5 (1080x1350). 

 

tatuaż kwiat na żebrach kobiecy

Tatuażowa fotografia: zamień swoją pasję w wartościowe dzieło sztuki

Fotografowanie tatuaży to trudna, ale wartościowa sztuka, która pozwala zamienić pasję w dzieło sztuki. Rozwijanie się w tej dziedzinie to okazja na poszerzenie portfolio i dzielenie się swoją zajawką w sieci. Na start wystarczy dobrej jakości aparat w telefonie i prosta lampa. Ale im bardziej badamy temat, tym dostrzegamy więcej korzyści z inwestycji w sprzęt fotograficzny. A sam proces fotografowania tatuaży może być nie tylko satysfakcjonujący, ale także zabawny.

 

Jak zostać profesjonalnym tatuatorem? Napisz do nas