Tatuaż na bliźnie. Czy i kiedy można go zrobić?

Tatuaż na bliźnie może stać się nie tylko ozdobą, ale także świadectwem siły i historii, którą nosimy na naszej skórze. Blizny, choć czasem wywołujące uczucie wstydu i niskiej samooceny, są śladami ważnych wydarzeń w naszym życiu. Mogą przypominać o chwilach, które chcielibyśmy wymazać z naszej pamięci, takie jak wypadki czy operacje. Jednak dzięki tatuażom możemy te blizny zamienić w coś pięknego i osobistego, wyrażając tym samym siebie i odzyskując pewność siebie. W kolejnych częściach artykułu dowiesz się, kiedy warto rozważyć wykonanie tatuażu na bliźnie, jakie są związane z tym ryzyka, i jak dbać o skórę i bliznę przed i po zabiegu.

 

Spis treści:

 1. Blizny - charakterystyka i rodzaje
 2. Czy zawsze można tatuować na skórze z bliznami?
 3. Boleśność tatuażu na zroście
 4. Jak dbać o tatuaż na bliźnie?
kurs tatuażu - kursant robi tatuaż na bliźnie

Blizny – charakterystyka i rodzaje

Blizna to zmiana w skórze, która powstaje w wyniku gojenia się rany lub uszkodzenia skóry. To naturalny proces, w którym uszkodzona skóra zostaje zastąpiona tkanką włóknistą. Blizny wyglądem i budową różnią się od zdrowej skóry.

 

Rodzaje blizn

Blizny przyjmują różne formy i można wyróżnić kilka ich rodzajów. Oto przykładowe typy blizn:

 

 • Blizny keloidalne – to wypukłe blizny, które wystają ponad powierzchnię skóry. Mają czerwoną, różową lub ciemniejszą barwę niż otaczająca skóra. Blizny te są bardziej widoczne i występują częściej u osób predysponowanych do ich tworzenia.
 • Blizny przerostowe – podobne do blizn keloidalnych, ale mniejsze i mniej wypukłe. Mogą mieć różowy lub ciemniejszy kolor.
 • Blizny atroficzne – wklęsłe blizny, które wydają się zagłębiać się w skórę. Pojawiają się po trądziku lub innym uszkodzeniu skóry. Charakteryzują się utratą tkanki skórnej.
zbliżenie na bliznę gotową pod tatuaż

Czy zawsze można tatuować na skórze z bliznami?

Choć tatuaż na skórze z bliznami może być inspirującym i uzdrawiającym duszę doświadczeniem, nie zawsze jest on zalecany. Istnieją pewne sytuacje i warunki, które mogą wpłynąć na decyzję o wykonaniu tatuażu na obszarze zawierającym blizny. Warto przyjrzeć się bliżej tym czynnikom, aby zrozumieć, kiedy tatuaż na bliźnie może być odpowiedni, a kiedy może wiązać się z ryzykiem lub ograniczeniami.

 

 • Tatuaż na świeżej bliźnie – świeża blizna to taka, która nie jest jeszcze w pełni zagojona. Proces gojenia blizn może trwać od kilku miesięcy do nawet roku lub dłużej, w zależności od wielkości i głębokości rany. Tatuowanie niezagojonej blizny może zaburzyć proces gojenia, prowadząc do infekcji, dalszego uszkodzenia tkanki, a nawet powstania nowych blizn. Ponadto skóra w miejscu świeżej blizny może mieć zmienioną teksturę i kolor, co utrudnia równomierne nałożenie tuszu i może skutkować nierównym wyglądem tatuażu.

 

 • Blizny keloidowe – to rodzaj przerośniętych blizn, które powstają, gdy organizm wytwarza za dużo tkanki w odpowiedzi na uraz skóry. Są zazwyczaj twarde, wypukłe i mogą być większe niż pierwotna rana. Naruszanie keloidów jest ryzykowne, ponieważ może stymulować wzrost tkanki bliznowatej, powiększając keloid. Osoby z predyspozycjami do tworzenia keloidów powinny unikać tatuowania zarówno blizn, jak i zdrowej skóry, bo tatuaż sam w sobie może prowadzić do powstawania nowych keloidów.

 

 • Blizny, które wynikają z chorób skóry – choroby skóry takie jak łuszczyca czy egzema mogą powodować zmiany w strukturze i stanie skóry, co może być problematyczne przy tatuowaniu. W przypadku łuszczycy, uszkodzenie skóry (w tym również przez tatuaż) może wywołać tzw. zjawisko Koebnera, gdzie nowe zmiany łuszczycowe pojawiają się wzdłuż linii urazu. U osób z egzemą skóra może być szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień, co zwiększa ryzyko infekcji i problemów z gojeniem po tatuażu.

 

 • Brak elastyczności skóry  – niektóre blizny mogą być twarde i napięte, co sprawia, że są małoelastyczne i podatne na pękanie. Tatuaż w takim miejscu może być bolesny i trudny do wykonania, a efekt końcowy może być mało satysfakcjonujący z powodu nierównego rozłożenia tuszu. 

 

 • Tendencja do tworzenia bliznowców – bliznowce, jak keloidy, są przerośniętymi bliznami, ale różnią się od keloidów tym, że nie wykraczają poza pierwotne obszary rany. Osoby mające tendencję do tworzenia bliznowców mogą doświadczać nadmiernego tworzenia tkanki bliznowatej w odpowiedzi na tatuaż, co może skutkować powstawaniem nowych, nieestetycznych blizn.

 

W takich przypadkach, każde dodatkowe uszkodzenie skóry, w tym tatuaż, powinno być rozważane z dużą ostrożnością.

kursantka robi kurs tataużu; tatuaż na bliźnie

Bolesność tatuażu na zroście

Czy tatuaż na bliźnie jest bolesny? Na to pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ odczuwanie bólu to indywidualna kwestia i może różnić się między osobami. Warto jednak poznać czynniki wpływające na poziom bólu podczas wykonywania tatuażu na bliznach.

 

Po pierwsze, miejsce, w którym znajduje się blizna, może wpływać na poziom bólu. Różne obszary ciała różnią się wrażliwością na ból, ze względu na różnice w gęstości zakończeń nerwowych. Blizny w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza lub bardziej wrażliwa, mogą być bardziej bolesne podczas tatuowania.

 

Po drugie, indywidualna wrażliwość klienta na ból może być inna. To, jak klient zareaguje, zależy od jego predyspozycji i wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Niektórzy mogą odczuwać większy ból podczas tatuowania na bliznach, podczas gdy inni mogą odczuć jedynie lekki dyskomfort. 

 

Jak dbać o tatuaż na bliźnie?

Dbanie o tatuaż w czasie gojenia to klucz do zachowania jego piękna i trwałości. Warto pamiętać o kilku krokach, takich jak regularne mycie tatuażu, nawilżanie skóry, stosowanie opatrunku lub folii zgodnie z zaleceniami, unikanie bezpośredniego działania słońca, ochrona tatuażu przed nadmiernym tarciem czy rezygnacja z publicznych kąpielisk, czy sauny. Dodatkowo zdrowa dieta i unikanie substancji, które mogą pogorszyć gojenie skóry, jak alkohol czy używki, to ważny element pielęgnacji. W przypadku jakichkolwiek problemów lub niepokojących reakcji skórnych warto skonsultować się z tatuażystą lub dermatologiem, którzy udzielą właściwej rady i wsparcia.

 

Więcej o pielęgnacji przeczytasz tutaj: Jak dbać o tatuaż? 

 

krem znieczulający przed tatuażem
Ile kosztuje tatuaż? Napisz do nas